Mire jó a párásító – és hogyan segíthet az egészségében?
A párásító olyan eszköz, amely segít növelni a levegő nedvességtartalmát. Különböző méretben készülnek, és különböző tulajdonságokkal rendelkezhetnek, hogy megfeleljenek az Ön speciális egészségügyi igényeinek. A párásítók hasznosak lehetnek azok számára, akik szeretnék enyhíteni a torlódást, a megfázáshoz hasonló tüneteket, a száraz bőrt és még sok mást – de vannak olyan helyzetek is, amikor a használata nem feltétlenül előnyös
Mi az a párásító?
A párásítók úgy működnek, hogy növelik a páratartalmat otthonában vagy más épületben. A páratartalom vagy nedvesség a levegőben lévő vízgőz mennyiségének mértéke.
A szakértők általában azt javasolják, hogy a páratartalom 30-50% között legyen. Ezen a szinten a páratartalom segíthet abban, hogy jól érezze magát, és tisztán tartsa a környező környezetet, és mentes legyen a penésztől , penésztől, poratkától és más élőlényektől.
A párásító segítségével a helyiséget az ajánlott páratartalom szinten tarthatja. Az eszközök visszatartják a vizet, amely gőz vagy gőz formájában kerül a levegőbe.
A párásítók mérete és kialakítása eltérő lehet. A hordozható párásítók szobáról szobára szállíthatók és csatlakoztathatók, míg a központi és konzolos párásítók beépíthetők otthoni vagy fűtési, szellőző- és légkondicionáló (HVAC) rendszerbe azzal a céllal, hogy nagyobb területet nedvesítsenek meg.
A párásítók típusai
Számos lehetőség közül választhat, ha hordozható párásítót szeretne választani lakóhelyéhez vagy munkahelyéhez. De a párásítók általában két fő kategóriába sorolhatók
Hideg párásítók- Cool-Mist Humidifiers
A hidegködös párásítók hideg vagy szobahőmérsékletű párát bocsátanak ki a levegőbe. Tartalmaznak ultrahangos (ultrahangos hangrezgésekkel működő) és párologtatós (ventilátort és szűrőrendszert használó) változatokat.
Bár hasznosak a megfázás vagy vírus okozta gyulladások csökkentésében, a hideg párás párásítókat rendszeresebben kell tisztítani, és nagyobb valószínűséggel szennyeződnek, és allergéneket és baktériumokat terjesztenek
Meleg párásítók - Warm-Mist Humidifiers
A gőzpárologtatónak is nevezett meleg párás párásítók fűtőberendezést használnak a víz gőzzé alakítására – így meleg párát hoznak létre, amely a levegőbe kerül. A melegítő komponens hasznos lehet a téli hónapok hangulatának megőrzésében, emellett megkönnyíti ezeknek a változatoknak a tisztítását, és kevésbé valószínű, hogy élőlényeket juttatnak a levegőbe.
De meg kell jegyezni, hogy a hozzáadott hő az orrmelléküregek megduzzadását okozhatja, és potenciális égési vagy baleseti veszélyt jelenthet gyermekek és háziállatok körében
A párásítók előnyei
A kutatások rámutatnak a párásító használatának számos egészségügyi előnyére a légutakra és a bőrre egyaránt. A csecsemők, gyermekek és felnőttek ugyanazokat az előnyöket élvezhetik
Enyhíti a torlódást és egyéb megfázásos tüneteket
A párásítók enyhíthetik a torlódást és a kapcsolódó tüneteket, például az orrdugulást, a torokfájást és a száraz köhögést.
Az eszközök ezt kétféleképpen teszik meg. Az egyik, hogy megszabadulunk a száraz beltéri levegőtől, amely irritálja az orrjáratokat és a légutakat. Másodszor: extra nedvesség adásával a levegőhöz, ami segít feltörni a beszorult váladékot vagy váladékot, így helyette kiköhögheti.1
Emiatt gyakran ajánlják a párásítót azoknak, akik hajlamosabbak légúti megbetegedések kialakulására – különösen a hidegebb hónapokban. De bár hasznosak lehetnek bizonyos típusú allergiában és asztmában szenvedő emberek számára , egyeztessen egészségügyi szolgáltatóval, hogy a hozzáadott páratartalom megfelelő-e az Ön helyzetének.
Megelőzheti a vírusos fertőzéseket
A párásító hasznos lehet az olyan vírusok megelőzésében, amelyek olyan betegségeket okoznak, mint az influenza és a COVID-19.
Legalább egy tanulmány kimutatta, hogy a levegő páratartalmának 40% feletti szinten tartása segíthet az influenzavírus részecskéinek kevésbé fertőzővé tételében. Más kutatások azt találták, hogy a páratartalom bizonyos beállított pontokon – általában 40% és 60% között – tartása csökkentheti a COVID-19 terjedési arányát.
Általánosságban elmondható, hogy a levegőben szálló vírusrészecskék száraz levegőben jól fejlődnek, párásabb levegőn pedig elpusztulnak, bár a kutatók még mindig vizsgálják, hogy ez pontosan miért van, és hogyan lehet hasznos a széles körben elterjedt vírusmegelőzési taktikákban.
Megakadályozza a bőr kiszáradását
Mivel a bőrnek nedvességre van szüksége a virágzáshoz, a hidegebb kültéri hőmérséklet és a télen zord beltéri fűtési rendszerek kiszáríthatják a bőrt.
Az otthoni páratartalom párásítóval történő növelése segíthet a száraz bőr és az ezzel járó viszketés, hámlás, repedés és vérzés elleni küzdelemben.
Emiatt néhány szakértő azt javasolja, hogy minden alkalommal használjon párásítót otthonában, amikor bekapcsolja a központi fűtést, mivel a hő hatására kiszáradhat a levegő és alacsony a páratartalom.
Hogyan használjunk párásítót
Függetlenül attól, hogy melyik párásítót választja, fontos, hogy kövesse a gyártó utasításait a készülék használatára és karbantartására vonatkozóan.
Íme néhány tipp a párásító napi használatához a legjobb eredmény érdekében:
- Fontolja meg a párásító használatát azokban az évszakokban, amikor a környék páratartalma alacsony, ami általában a téli hónapokban történik.
- Tartsa a páratartalmat 30-50%-on, mivel a magasabb szint elősegítheti a kórokozók, penészgombák és penészgombák növekedését.
- Használjon palackozott vagy desztillált vizet , mivel a párásítókban lévő csapvíz ásványi anyagok és részecskék felhalmozódását okozhatja a levegőbe, és légzési problémákat okozhat.
- Ha a párásítója szűrővel rendelkezik, cserélje ki a gyártó utasításai szerint (általában havonta-kéthavonta), hogy a készülék zökkenőmentesen és biztonságosan működjön.
- Ne működtesse sokáig a párásítót, mivel az állandó nedvesség légzési problémákat okozhat néhány ember számára.
- Győződjön meg arról, hogy az egység ki van húzva a konnektorból, amikor kiüríti a tartályt, szárazra törölje a felületeket, és naponta töltse fel tiszta vízzel.
A párásítók veszélyei
A párásítók több szempontból is hasznosak lehetnek, de használatuk bizonyos kockázatokkal járhat.
Az egyik kockázat az, hogy a párásító valóban serkenti az irritáló szervezetek növekedését. Bizonyos organizmusok magasabb páratartalom mellett is jól érzik magukat, így ha az eszköz túl párásítja lakóterét, fennáll a veszélye annak, hogy nemkívánatos szervezeteket vonz be a környékére. Ha túl sok a páratartalom, az a beltéri allergiás vagy tüdőproblémákkal küzdő embereket érintheti a legnegatívabban, mivel a poratkák és a penészgombák virágoznak a páratartalomban.
Ennek a kockázatnak a elkerülése érdekében ügyeljen arra, hogy a beltéri relatív páratartalom szintje ne haladja meg az 50%-ot. Még beépített mérőműszer vagy boltban vásárolt nedvességmérő nélkül is figyelheti a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy a párásítója túl sok páratartalmat termel: páralecsapódás az ablakokon, falakon vagy képeken.
A párásítókkal kapcsolatos másik kockázat az, hogy a kórokozók elszaporodhatnak a gépben lévő álló vízben, és ezek a baktériumok a levegőbe terjednek, amikor a készüléket aktiválják. Ezért fontos az eszköz rendszeres tisztítása a gyártó utasításai szerint – jellemzően háromnaponta .
A fiatalabbak, idősebbek, tüdőbetegségben vagy légúti allergiában szenvedők lehetnek a legérzékenyebbek a levegőben terjedő baktériumokra, amelyeket a párásító tenyészthet.
A párásítók biztonsági kockázatot is jelenthetnek – különösen olyan otthonokban, ahol gyerekek vagy háziállatok vannak. A meleg párás párásító gőze vagy forrásban lévő vize égési sérüléseket okozhat, ha túl közel megy, vagy kiömlik. Ha gyerekei vannak, válasszon hideg párásítót. És ha olyan helyen tartózkodik, ahol meleg párás párásító található, ügyeljen arra, hogy gyermekek és háziállatok ne kerüljenek túl közel a készülékhez.
Életkortól függetlenül a párásítókat az ágyaktól több méterre kell elhelyezni, hogy elkerülje a véletlen felborulást.
Gyors áttekintés
A párásítók gyors megoldást jelentenek a levegő szükséges nedvességtartalmának növelésére, különösen a hideg, száraz téli hónapokban. A párásítók azáltal, hogy vízgőzt juttatnak a környező környezetbe, segíthetnek enyhíteni a torlódásokkal kapcsolatos tüneteket, megakadályozni bizonyos vírusok terjedését, és megnyugtatják a száraz bőrt. Az asztmában vagy allergiában szenvedőknek a párásító használata előtt konzultálniuk kell egy egészségügyi szolgáltatóval, mivel a további páratartalom elősegítheti az olyan organizmusok növekedését, mint a poratka, a penész és a penész. A párásítók bizonyos kockázatokkal is járhatnak, ha nem megfelelően használják vagy tisztítják őket. A gép használatakor ügyeljen arra, hogy kövesse a gyártó utasításait.